TOP > Ranking & Matches

Ranking & Matches

Winner
S.E PALMEIRAS (SAO PAULO)
Runner-up
CHERTANOVO (MOSCOW)
3rd
CAIRO
4th
SEOUL
5th
F.C.TOKYO
6th
BOCA JUNIORS(BUENOS AIRES)
7th
BERLIN
8th
RSC ANDERLECHT(BRUSSELS)
9th
J.LEAGUE
10th
TOKYO TRAINING CENTER
11th
JAKARTA
12th
FUKUSHIMA
13th
FC MACHIDA ZELVIA
14th
IBARAKI
15th
TOKYO VERDY
16th
SANGAO FC(BEIJING)
17th
MIYAGI
18th
TOKYO JUNIOR HIGH SCHOOL
19th
IWATE
20th
NEW SOUTH WALES
Fair play Award
F.C.TOKYO

Group A

RNK Team A1 A2 A3 A4 A5   Pts GF GA GD
5 A1 IWATE   M1

0-4
M21

0-1
M33

0-6
M9

0-1
  0 0 12 -12
2 A2 BOCA JUNIORS
(BUENOS AIRES)

4-0
  M13

0-1
M25

2-1
M37

2-0
  9 8 2 +6
3 A3 TOKYO TRAINING
CENTER

1-0

1-0
  M5

1-4
M29

3-0
  9 6 4 +2
1 A4 CHERTANOVO
(MOSCOW)

6-0

1-2

4-1
  M17

2-0
  9 13 3 +10
4 A5 SANGAO FC
(BEIJING)

1-0

0-2

0-3

0-2
    3 1 7 -6

Group B

RNK Team B1 B2 B3 B4 B5   Pts GF GA GD
5 B1 TOKYO JUNIOR
HIGH SCHOOL
  M2

2-5
M22

1-1
M34

0-1
M10

1-3
  1 4 10 -6
1 B2 CAIRO
5-2
  M14

3-1
M26

2-1
M38

1-0
  12 11 4 +7
4 B3 FC MACHIDA ZELVIA
1-1

1-3
  M6

0-2
M30

0-0
  2 2 6 -4
2 B4 BERLIN
1-0

1-2

2-0
  M18

4-0
  9 8 2 +6
3 B5 FUKUSHIMA
3-1

0-1

0-0

0-4
    4 3 6 -3

Group C

RNK Team C1 C2 C3 C4 C5   Pts GF GA GD
5 C1 MIYAGI   M3

0-1
M23

1-1
M35

0-4
M11

0-3
  1 1 9 -8
3 C2 J.LEAGUE
1-0
  M15

0-0
M27

1-3
M39

1-0
  7 3 3 0
4 C3 TOKYO VERDY
1-1

0-0
  M7

1-1
M31

0-1
  3 2 3 -1
2 C4 RSC ANDERLECHT
(BRUSSELS)

4-0

3-1

1-1
  M19

0-1
  7 8 3 +5
1 C5 SEOUL
3-0

0-1

1-0

1-0
    9 5 1 +4

Group D

RNK Team D1 D2 D3 D4 D5   Pts GF GA GD
4 D1 IBARAKI   M4

0-8
M24

0-0
M36

1-0
M12

1-2
  4 2 10 -8
1 D2 S.E PALMEIRAS
(SAO PAULO)

8-0
  M16

3-0
M28

8-0
M40

4-0
  12 23 0 +23
2 D3 F.C.TOKYO
0-0

0-3
  M8

1-0
M32

2-0
  7 3 3 0
5 D4 NEW SOUTH WALES
0-1

0-8

0-1
  M20

0-2
  0 0 12 -12
3 D5 JAKARTA
2-1

0-4

0-2

2-0
    6 4 7 -3

5/2(Wed) 1st Round

Game Kickoff Match
No.
Group Athletic Field
1st Game 11:00 M1 A A1
IWATE
0 0-3
0-1
4 A2
BOCA JUNIORS
(BUENOS AIRES)
2nd Game 12:20 M5 A A3
TOKYO TRAINING
CENTER
1 1-1
0-3
4 A4
CHERTANOVO
(MOSCOW)
3rd Game 14:00 M9 A A5
SANGAO FC
(BEIJING)
1 0-0
1-0
0 A1
IWATE
4th Game 15:20 M13 A A2
BOCA JUNIORS
(BUENOS AIRES)
0 0-0
0-1
1 A3
TOKYO TRAINING
CENTER
5th Game 17:00 M17 A A4
CHERTANOVO
(MOSCOW)
2 1-0
1-0
0 A5
SANGAO FC
(BEIJING)
Game Kickoff Match
No.
Group No.2 Ball Sports Ground
1st Game 11:00 M2 B B1
TOKYO JUNIOR
HIGH SCHOOL
2 0-1
2-4
5 B2
CAIRO
2nd Game 12:20 M6 B B3
FC MACHIDA ZELVIA
0 0-1
0-1
2 B4
BERLIN
3rd Game 14:00 M10 B B5
FUKUSHIMA
3 1-1
2-0
1 B1
TOKYO JUNIOR
HIGH SCHOOL
4th Game 15:20 M14 B B2
CAIRO
3 2-0
1-1
1 B3
FC MACHIDA ZELVIA
5th Game 17:00 M18 B B4
BERLIN
4 2-0
2-0
0 B5
FUKUSHIMA
Game Kickoff Match
No.
Group Supported Sports Ground
1st Game 11:00 M3 C C1
MIYAGI
0 0-1
0-0
1 C2
J.LEAGUE
2nd Game 12:20 M7 C C3
TOKYO VERDY
1 0-1
1-0
1 C4
RSC ANDERLECHT
(BRUSSELS)
3rd Game 14:00 M11 C C5
SEOUL
3 0-0
3-0
0 C1
MIYAGI
4th Game 15:20 M15 C C2
J.LEAGUE
0 0-0
0-0
0 C3
TOKYO VERDY
5th Game 17:00 M19 C C4
RSC ANDERLECHT
(BRUSSELS)
0 0-1
0-0
1 C5
SEOUL
Game Kickoff Match
No.
Group AJINOMOTO STADIUM West Field
1st Game 11:00 M4 D D1
IBARAKI
0 0-3
0-5
8 D2
S.E PALMEIRAS
(SAO PAULO)
2nd Game 12:20 M8 D D3
F.C.TOKYO
1 1-0
0-0
0 D4
NEW SOUTH WALES
3rd Game 14:00 M12 D D5
JAKARTA
2 0-0
2-1
1 D1
IBARAKI
4th Game 15:20 M16 D D2
S.E PALMEIRAS
(SAO PAULO)
3 1-0
2-0
0 D3
F.C.TOKYO
5th Game 17:00 M20 D D4
NEW SOUTH WALES
0 0-1
0-1
2 D5
JAKARTA

5/3(Thu) 1st Round

Game Kickoff Match
No.
Group Athletic Field
1st Game 10:30 M22 B B1
TOKYO JUNIOR
HIGH SCHOOL
1 1-1
0-0
1 B3
FC MACHIDA ZELVIA
2nd Game 11:50 M26 B B2
CAIRO
2 2-1
0-0
1 B4
BERLIN
3rd Game 13:30 M30 B B3
FC MACHIDA ZELVIA
0 0-0
0-0
0 B5
FUKUSHIMA
4th Game 14:50 M34 B B1
TOKYO JUNIOR
HIGH SCHOOL
0 0-0
0-1
1 B4
BERLIN
5th Game 16:30 M38 B B2
CAIRO
1 1-0
0-0
0 B5
FUKUSHIMA
Game Kickoff Match
No.
Group No.2 Ball Sports Ground
1st Game 10:30 M21 A A1
IWATE
0 0-1
0-0
1 A3
TOKYO TRAINING
CENTER
2nd Game 11:50 M25 A A2
BOCA JUNIORS
(BUENOS AIRES)
2 0-1
2-0
1 A4
CHERTANOVO
(MOSCOW)
3rd Game 13:30 M29 A A3
TOKYO TRAINING
CENTER
3 1-0
2-0
0 A5
SANGAO FC
(BEIJING)
4th Game 14:50 M33 A A1
IWATE
0 0-3
0-3
6 A4
CHERTANOVO
(MOSCOW)
5th Game 16:30 M37 A A2
BOCA JUNIORS
(BUENOS AIRES)
2 2-0
0-0
0 A5
SANGAO FC
(BEIJING)
Game Kickoff Match
No.
Group Supported Sports Ground
1st Game 10:30 M24 D D1
IBARAKI
0 0-0
0-0
0 D3
F.C.TOKYO
2nd Game 11:50 M28 D D2
S.E PALMEIRAS
(SAO PAULO)
8 6-0
2-0
0 D4
NEW SOUTH WALES
3rd Game 13:30 M32 D D3
F.C.TOKYO
2 2-0
0-0
0 D5
JAKARTA
4th Game 14:50 M36 D D1
IBARAKI
1 0-0
1-0
0 D4
NEW SOUTH WALES
5th Game 16:30 M40 D D2
S.E PALMEIRAS
(SAO PAULO)
4 2-0
2-0
0 D5
JAKARTA
Game Kickoff Match
No.
Group AJINOMOTO STADIUM West Field
1st Game 10:30 M23 C C1
MIYAGI
1 0-0
1-1
1 C3
TOKYO VERDY
2nd Game 11:50 M27 C C2
J.LEAGUE
1 0-2
1-1
3 C4
RSC ANDERLECHT
(BRUSSELS)
3rd Game 13:30 M31 C C3
TOKYO VERDY
0 0-0
0-1
1 C5
SEOUL
4th Game 14:50 M35 C C1
MIYAGI
0 0-1
0-3
4 C4
RSC ANDERLECHT
(BRUSSELS)
5th Game 16:30 M39 C C2
J.LEAGUE
1 1-0
0-0
0 C5
SEOUL

5/4(Fri) 2nd Round

Game Kickoff MatchNo. Tournament Athletic Field
1st Game 13:00 M49 1st Group A 1st
CHERTANOVO
(MOSCOW)
1 1-0
0-0
0 Group B 1st
CAIRO
2nd Game 14:50 M50 1st Group C 1st
SEOUL
1 1-1
0-1
2 Group D 1st
S.E PALMEIRAS
(SAO PAULO)
Game Kickoff MatchNo. Tournament No.2 Ball Sports Ground
1st Game 10:00 M41 5th Group A 5th
IWATE
0 0-2
0-1
3 Group B 5th
TOKYO JUNIOR
HIGH SCHOOL
2nd Game 11:40 M47 2nd Group A 2nd
BOCA JUNIORS
(BUENOS AIRES)
1 1-0
0-0
0 Group B 2nd
BERLIN
3rd Game 13:20 M45 3rd Group A 3rd
TOKYO TRAINING
CENTER
5 3-0
2-0
0 Group B 3rd
FUKUSHIMA
4th Game 15:00 M43 4th Group A 4th
SANGAO FC
(BEIJING)
2 0-1
2-2
3 Group B 4th
FC MACHIDA ZELVIA
Game Kickoff MatchNo. Tournament Supported Sports Ground
1st Game 10:00 M42 5th Group C 5th
MIYAGI
5 4-0
1-1
1 Group D 5th
NEW SOUTH WALES
2nd Game 11:40 M48 2nd Group C 2nd
RSC ANDERLECHT
(BRUSSELS)
1 0-1
1-2
3 Group D 2nd
F.C.TOKYO
3rd Game 13:20 M46 3rd Group C 3rd
J.LEAGUE
2 0-0
2-0
0 Group D 3rd
JAKARTA
4th Game 15:00 M44 4th Group C 4th
TOKYO VERDY
1 0-1
1-0
4-PK-5
1 Group D 4th
IBARAKI

5/5(Sat) 2nd Round

Game Kickoff MatchNo. Tournament Athletic Field
1st Game 13:00 M59 1st M49 Defeat
CAIRO
1 1-0
0-0
0 M50 Defeat
SEOUL
2nd Game 15:00 M60 1st M49 Win
CHERTANOVO
(MOSCOW)
0 0-0
0-0
1-PK-3
0 M50 Win
S.E PALMEIRAS
(SAO PAULO)
Game Kickoff MatchNo. Tournament No.2 Ball Sports Ground
1st Game 9:30 M52 5th M41 Win
TOKYO JUNIOR
HIGH SCHOOL
0 0-1
0-1
2 M42 Win
MIYAGI
2nd Game 11:10 M58 2nd M47 Win
BOCA JUNIORS
(BUENOS AIRES)
0 0-0
0-1
1 M48 Win
F.C.TOKYO
3rd Game 12:50 M56 3rd M45 Win
TOKYO TRAINING
CENTER
0 0-1
0-3
4 M46 Win
J.LEAGUE
4th Game 14:30 M54 4th M43 Win
FC MACHIDA ZELVIA
1 1-0
0-1
6-PK-5
1 M44 Win
IBARAKI
Game Kickoff MatchNo. Tournament Supported Sports Ground
1st Game 9:30 M51 5th M41 Defeat
IWATE
4 1-0
3-0
0 M42 Defeat
NEW SOUTH WALES
2nd Game 11:10 M57 2nd M47 Defeat
BERLIN
1 1-0
0-1
4-PK-2
1 M48 Defeat
RSC ANDERLECHT
(BRUSSELS)
3rd Game 12:50 M55 3rd M45 Defeat
FUKUSHIMA
1 0-1
1-0
3-PK-4
1 M46 Defeat
JAKARTA
4th Game 14:30 M53 4th M43 Defeat
SANGAO FC
(BEIJING)
1 0-1
1-4
5 M44 Defeat
TOKYO VERDY

Tournament Overview

Format

A two-rounds system will be taken, with a first round (group stage) followed by a second round (knock-out stage).

Match duration

1) First round (group stage)

40-minute matches (comprising two 20-minute halves) with a 5-minute halftime interval. If the match ends in a draw, the match will be a draw.

2) Second round (knock-out)

60-minute matches (comprising two 30-minute halves) with a 5-minute halftime interval. If the match ends in a draw, a penalty shoot-out will be used to determine the winner.

First round ranking method

Ranking determination

Teams will be given 3 points for a win, 1 point for a draw and none for a defeat, and ranked according to the total number of points. If two or more teams have the same number of points, their rank shall be determined in the following order of precedence:

a) greater number of points obtained in the group matches between the teams concerned;

b) goal difference resulting from the group matches between the teams concerned;

c) greater number of goals scored in the group matches between the teams concerned;

d) goal difference in all group matches;

e) greatest number of goals scored in all group matches.

f) drawing of lots

If a match cannot be held or is canceled for reasons attributable to one of the teams, the match will be recorded as 0 to 3 against the defaulting team.

Match regulations

Regulations follow FIFA Laws of the Game 2017/2018, with the exception of the duration of the match.

1) Dimensions of field

Standard 105m (length) by 68m (width)

2) Goal size

7.32m (8 yards) between the posts and 2.44m (8 feet) from the bottom of the crossbar to the ground

3) Team benches

No more than 11 persons (5 substitutes , 4 officials, 2 players who not play at the relevant match) shall be allowed to sit on the substitutes’ bench. These must be the people included in the team roster. Also, only one of the team officials included in the roster will be allowed in the technical area in order to give out strategic instructions.

4) Substitutes

Up to five substitutions out of the list of registered players are permitted.

5) Yellow and red cards

A disciplinary committee will be set up for the tournament to deal with disciplinary issues. Players sent off the field with a red card cannot play in the next match; the judgment as to whether or not the player can play in subsequent matches is left up to the disciplinary committee.

If a player receives two yellow cards in the first round he will be suspended from his team’s next match in either the first or second round. If a player receives one yellow card in the first round, it will not be carried over to second round.